Karmel Dzieciątka Jezus – 97 lat istnienia

31.XII. 2018 r. obchodzimy 97. rocznicę założenia naszego Zgromadzenia. W poniedziałek, 31 grudnia, o godz. 11.00 Eucharystii dziękczynnej w kościele p.w. Najświętszego Oblicza Pana Jezusa w Sosnowcu, przy ul. Matki Teresy Kierocińskiej 25, przewodniczył będzie bp Grzegorz Kaszak, biskup sosnowiecki. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy

Zgromadzenie powstało po I wojnie światowej, dokładnie 31 grudnia 1921 r. Nasz Założyciel – o. Anzelm Gądek ? ówczesny prowincjał karmelitów bosych został poproszony o siostry, które pomogłyby w działalności charytatywnej Towarzystwa Dobroczynności w Sosnowcu. Odczytując znaki czasu założył nowe, czynne zgromadzenie karmelitańskie. Na przełożoną wybrał Janinę Kierocińską, kobietę, którą znał jako spowiednik i kierownik duchowy. Otrzymała ona nowe imię Matka Teresa od św. Józefa. Wspominając Sł. B. O. Anzelm Gądek OCD wyznał:

?Idea założenia zgromadzenia trzeciego zakonu regularnego była u mnie żywa od mojego powrotu z Rzymu w 1908 roku. Widziałem tam, za granicą kwitnące zgromadzenia tego typu i przykro mi było, że w naszej Polsce nie było gałęzi żeńskiej takiego zgromadzenia. Ta idea dojrzała w 1920 roku, kiedy zostałem prowincjałem. Drogę i sposób wyznaczyła Opatrzność Boża?.

W Sosnowcu przed siostrami otworzyło się olbrzymie pole pracy. Rozpoczęły posługę w Towarzystwie Dobroczynności, które obejmowało m. in.: ?Dom starców w Pogoni? przy ul. Pustej (całkowita opieka nad 68 starcami), ?Sierociniec? przy ul. Dietlowskiej oraz przy ul. Prostej (całkowita opieka nad 160 sierotami), ?Introligatornia? przy ul. Piłsudskiego, ?Pracownia Szycia i Haftu? przy kościele parafialnym, ?Jadłodajnia? na Katarzynie, ?Kropla Mleka? przy kościele Najświętszego Serca Jezusowego (oddział kuchni, gdzie dokarmiano matki i niemowlęta), ?Kuchnia Amerykańskiego Komitetu Pomocy Dzieciom? (wydawanie obiadów dla biednych dzieci i starców), cały dom przy kościele wraz z magazynem żywnościowym i odzieżowym. Po opuszczenia Towarzystwa Dobroczynności otoczyły duchową i materialną opieką dzieci i dorastające dziewczęta otwierając dla nich ochronkę, przedszkole, szkołę, a w czasie wojny dom dziecka. Pierwsze siostry żyły bardzo biednie, ale ogromna ufność w Opatrzność Bożą i pragnienie służby sprawiły, że nikomu nie odmówiły pomocy. Dzieliły się z tymi, którzy byli głodni, chorzy, zagrożeni, więzieni, spragnieni miłości…

Obecnie jest nas ok. 450 sióstr (52 wspólnoty). Nasze Zgromadzenie rozwinęło się w kraju i za granicą. Prowadzimy także misje w Afryce: w Burundi, Rwandzie i w Kamerunie. Odpowiadając na potrzeby Kościoła podejmujemy różne dzieła, przede wszystkim dotyczące wychowania i kształcenia dzieci i młodzieży. Prowadzimy przedszkola, świetlice, domy rekolekcyjne, warsztaty dla niepełnosprawnych. Posługujemy jako katechetki, zakrystianki, organistki. Towarzyszymy dzieciom i młodzieży, pragniemy być z nimi i dla nich, wypraszając potrzebne łaski w odkrywaniu i doświadczaniu tego, jak naprawdę kocha Bóg.

Osoby, jakie Pan stawia na naszej drodze zachęcamy do tego, by pośrodku krzyku tego świata nie bały się tracić czasu na modlitwę, chwile zamilknięcia, spotkanie z Jezusem. W wielu wspólnotach organizujemy spotkania formacyjne dotyczące modlitwy, dni skupienia, jest także możliwość odbycia rekolekcji indywidualnych z towarzyszeniem Siostry. Staramy się służyć tym ?najmniejszym? i prowadzić ich do Boga.

Niech będzie Bóg uwielbiony za wszelkie łaski, jakich udzielił i jakich nadal udziela w Karmelu Dzieciątka Jezus!

Posted in Aktualności, Sosnowiec.